Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie

W niedzielę odbyły się Dożynki Województwa Łódzkiego. Święto plonów rozpoczęło się od mszy u stóp uniejowskiego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, której przewodniczył ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. bp Wiesław Alojzy Mering – towarzyszyło mu kilku kapłanów, chór oraz harcersko-strażacka orkiestra dęta.

Wspólnie wszyscy rolnicy, duchowieństwo, przedstawiciele Sejmu, Senatu, władze samorządowe, ludowe zespoły artystyczne, stajemy by podczas mszy świętej dziękować Bogu Ojcu za tegoroczne plony, za chleb a rolnikom za ich trud. Przychodzimy też wołać dla polskiej wsi o ludzi o wielkim sercu i wielkim zamiłowaniu do roli i jej owoców – mówił do zgromadzonych ksiądz infułat Marian Bronikowski, wikariusz biskupi na rejon sieradzki.

Po nabożeństwie uroczysty korowód, w którym nie zabrakło reprezentacji gminy Szczerców,  przemieścił się na teren przy słynnych uniejowskich Termach. Zgodnie z tradycją nastąpiło tam przekazanie dożynkowego chleba oraz prezentacja i wybór najpiękniejszego wieńca.

Koło Gospodyń Wiejskich w Załużu oprócz wieńca przygotowało też poczęstunek dla odwiedzających Dożynki w Uniejowie. Na gminnym stoisku skosztować można było dań konkursowych – czerwonego barszczu z pierogami i krokietami oraz pięknie się prezentującego czekoladowego tortu.

Serdecznie dziękuję mieszkańcom Załuża, gospodyniom i gospodarzom, którzy zaangażowali się w godne reprezentowanie gminy Szczerców – powiedział wójt Krzysztof Kamieniak, wyrażając wdzięczność za piękny wieniec, pyszne potrawy i poświęcony czas. – Cieszę się, że wśród 80 stoisk Kół Gospodyń Wiejskich nie zabrakło i naszej reprezentacji!

Powiat Bełchatowski, oprócz gminnej delegacji KGW Załuże, reprezentowały jeszcze koła gospodyń z gmin Rusiec i Drużbice. Uroczystości zakończyły się występami artystów, wśród których najwięcej emocji wzbudziły koncerty grupy Pectus i Maryli Rodowicz.

Zapraszamy do obejrzenia fotografii na naszym profilu Facebookowym.

Przeczytaj również