COVID-19. Testy w aptekach

Wydział Zdrowia Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi informuje o możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego na obecność SARS-CoV-19 w aptece.

Lista aptek biorących udział w programie jest na bieżąco aktualizowana i zamieszczana na stronie www.pacjent.gov.pl

Wykonywany w aptece test jest opłacany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie jest na niego potrzebne skierowanie. Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby. Badanie przeprowadzi farmaceuta pobierając wymaz z nosogardzieli, wykona on test i przedstawi wynik na miejscu. Wynik będzie również dostępny systemie. Pacjent otrzyma go SMS-em lub przez Internetowe Konto Pacjenta.

W chwili obecnej na terenie powiatu bełchatowskiego nie ma aptek wykonujących takie testy. Najbliżej dostępne znajdują się w Tuszynie (Apteka Tuszyńska) i Radomsku (Apteka Miła). Dziesięć takich aptek dostępnych jest w Łodzi.

Zrób test antygenowy

Każdy może wykonać bezpłatny test antygenowy w aptece, laboratorium lub mobilnym punkcie pobrań, które biorą udział w programie. Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby.

W jaki sposób mogę wykonać test antygenowy?

Jeśli masz objawy COVID-19, miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub masz w pracy kontakt z dużą liczbą osób, znajdź miejsce, w którym możesz zrobić bezpłatny test i udaj się tam. Badanie przeprowadzi farmaceuta lub pracownik medyczny, a wynik poznasz na miejscu.

Minimum 2 godziny przed badaniem:

  • nie spożywaj posiłków
  • nie pij
  • nie żuj gumy
  • nie płucz jamy ustnej i nosa
  • nie myj zębów
  • nie przyjmuj leków
  • nie pal papierosów

Wynik testu znajdziesz także, jak w przypadku testu PCR, na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

Czy dostanę Unijny Certyfikat COVID po teście antygenowym?
W przypadku negatywnego wyniku testu, otrzymasz Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin).
Po dodatnim wyniku testu zostaniesz skierowany/a na izolację domową. Po 10 dniach otrzymasz Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o ozdrowieniu.

Uwaga! Krajowy Certyfikat będzie honorowany tylko w Polsce.

Przeczytaj również