Ceglany dwór klasycystyczny wraz z parkiem poddworskim z lat 30 XIX w. w miejscowości Lubiec

okalizacja: Lubiec 61

nr. i data wpisu do ewidencji zabytków
dwór – nr. 174 z dnia 18-08-1967

park poddworski – nr. 355 z dnia 6-08-1985

Dwór zlokalizowany jest na sztucznej wyspie otoczonej fosą, w miejscowości Lubiec, około 1 km na zachód od drogi ze Szczercowa do Łasku. Budynek parterowy, murowany z cegły, na zaprawie wapiennej, tynkowany, podpiwniczony, kryty blachą, stropy drewniane, klatka schodowa ? murowana. Od południa znajduje się prostokątny taras. Od północy facjatka wsparta na czterech kolumnach. W północnej części sieni klatka schodowa wydzielona przez trzy półkoliste, zamurowane arkady. Wnętrza bez specjalnego wystroju.

Dworek wybudował Marceli Sulimierski w 1835 r. Pierwotnie na parterze znajdowała się sień z kominkiem i salony, schody o drewnianych stopniach prowadziły na piętro, gdzie jedno z pomieszczeń służyło jako kaplica. Dwór ogrzewany był piecami. W 1911r. posiadłość przeszła w ręce rodziny Arkuszewskich.

W czasie II wojny światowej we dworze urzędowali Niemcy. W 1946 roku przejęty został przez skarb państwa i przeznaczony na mieszkania dla byłej służby folwarcznej. Na początku lat 70-tych otrzymał go Wydział Oświaty w Bełchatowie. Przeprowadzono kapitalny remont i przekazano Szkole Podstawowej, która znajduje się tu do dnia dzisiejszego.

Przeczytaj również

Skip to content