180 milionów złotych na laptopy dla uczniów i nauczycieli – rządowy projekt wsparcia

Dobra wiadomość dla uczniów szczercowskich szkół – nasz gmina skorzysta z rządowego programu wsparcia zdalnego nauczania. Zgodnie z jego wytycznymi, przewidziana jest szybka ścieżka, minimum formalności oraz maksimum elastyczności – wszystko po to, by uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki.

Komisja Europejska poparła polski pomysł, by zaoszczędzone do tej pory – w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. Dlatego od 1 kwietnia samorządy mogą wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba –  także na mobilny dostęp do internetu.

Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Na jakie kwoty można liczyć? Już dziś wiemy, że będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na samorząd. W przypadku Gminy Szczerców mowa jest o kwocie ok. 70 tysięcy złotych.

Dyrektorzy gminnych placówek oszacowali już potrzeby, a Referat Oświaty zajmuje się realizacją przedsięwzięcia.

 

 

Przeczytaj również

Skip to content