Harcerska Akcja Letnia 2016

Harcerska Akcja Letnia 2016

Być harcerzem i nie być na obozie, to tak jakby być żołnierzem i nigdy nie być  na poligonie. Aby w pełni przeżywać harcerstwo, druhny i druhowie muszą sprawdzać się w ?boju?,  czyli obozować. Tylko wtedy mają szansę w praktyce wykazać zaradność, samodzielność i odporność na niewygody obozowego życia. W tym roku w obozie w Przerwankach na Mazurach wzięła udział rekordowa ilość zuchów i harcerzy ze Szczepu 18-tych Drużyn Harcerskich w Szczercowie. Łącznie z kadrą ? na obóz wyjechało 78 osób.
01
Obóz trwał w sumie cztery tygodnie. Nasza grupa kwatermistrzowska wyruszyła już 24 czerwca i wykonała wielką pracę.
02
Harcerze Starsi sami rozłożyli ponad 20 namiotów i zbudowali w nich prycze. Oprócz tego postawili 3 platformy, na których stanęło 5 kolejnych namiotów. Pomimo upału i deszczu dali z siebie wszystko i nie wymiękli.
03
04
05
Kolejnym etapem jest pionierka, czyli urządzanie obozu. Można powiedzieć, że te pierwsze 3 dni  są najtrudniejsze, szczególnie dla harcerek i harcerzy, którzy są na obozie pierwszy raz. Jest to związane przede wszystkim z ogromną pracą, jaką trzeba wykonać, aby dziewicza leśna polana, mogła stać się przyjaznym i bezpiecznym miejscem do zorganizowania obozu.
06
07
Najmłodsi uczestnicy obozu swoją przygodę zaczęli 1 lipca. Na tegoroczną kolonie zuchową wybrało się 28 zuchów, które przeżywały przygody rodem z ?Księgi Dżungli?.
08
09
Miały okazję wcielić się  w barwne postacie  wilczków, tygrysków, małpek i panter.
10
11
12
13
Program Kolonii Zuchowej przygotowali Julia Stępnik, Jakub Papuga i Natalia Brandt.
14

W obozie Harcerzy Młodszych wzięły udział 4 zastępy dziewcząt i 2 zastępy chłopców.
15
16
Ich obóz nazywał się ?Acropolis? i był stylizowany na starożytną Grecję.
17
18
35 Harcerzy Młodszych brało udział w grach terenowych, wędrówkach pieszych, ogniskach, podchodach, spływach kajakowych i wielu innych formach przygotowanych przez Nicolę Graczyk, Patrycję Kucharską i Wiktora Sztuka.
19-a 19 20-a
W obozie wzięła udział również 13 osobowa Drużyna Harcerzy Starszych.
21
Podczas trwania kolonii zuchowej HS byli nastawieni głównie na pomoc w organizacji zajęć dla zuchów i harcerzy młodszych. Druga część obozu była dla nich bardzo intensywna, bowiem swój obóz wystylizowali na ?18 Pluton HS Black Fox im. Shimo Hayha” i wykonywali wyznaczone zadania operacyjne.
23
Podchody nocne innej drużyny, zajęcia z maskowania, nocne gry i wędrówki będą wspominać jeszcze długo.
28 27 26 25 24
Program dla harcerzy starszych przygotowany został przez Kamila Juszczuka, Darię Smolarczyk i Patrycję Chorzewską.
29
Wszyscy uczestnicy obozu wzięli udział w wycieczkach do Wilna i Wilczego Szańca w Gierłoży.
30 31
Organizatorem tegorocznego obozu było Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa ?OSIEMNASTKA?, które założyli rodzice harcerzy i sympatycy szczercowskiego harcerstwa. Dzięki bardzo dobrze układającej się współpracy z samorządem gminy Szczerców, z Kuratorium Oświaty w Łodzi,  z Fundacją PGE oraz dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu samych zuchów i harcerzy, Stowarzyszeniu udało się pozyskać środki finansowe, które w sposób znaczący obniżyły koszty organizacji obozu.
Wszystkim przyjaciołom i sympatykom harcerstwa serdecznie dziękujemy. Czuwaj!
pion. Julia Stępnik

LINK DO GALERII 150 zdjęć
https://goo.gl/photos/Ddyzc34J7funYg5X8

Przeczytaj również