11 Listopada w szczercowskich szkołach

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem…
Do tych słów z wiersza Leopolda Staffa odwołali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. księdza Józefa Baranowicza w Szczercowie, przygotowując uroczystość z okazji zbliżającego się 11 Listopada. Rocznicowe akademie odbyły się dziś w placówkach przy ulicy Rzecznej, Łaskiej oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych przy ul. Piłsudskiego.
W każdym z tych miejsc przywołano nie tylko listopad 1918 roku, który przyniósł wyzwolenie Polski po 123 latach niewoli, ale też poprzedzające to wydarzenie trzy feralne daty rozbiorów – 1772, 1793 i 1795 rok. Wójt Krzysztof Kamieniak przypomniał uczniom przyczyny, które umożliwiły mocarstwom dokonanie podziału Polski między siebie i odniósł się do niebezpiecznej sytuacji, w jakiej Europa znalazła się i dzisiaj.
Obszerna fotorelacja dostępna jest na naszym profilu na portalu Facebook.
Gminne uroczystości odbędą się w piątek, 11 listopada – rozpocznie je msza święta o godzinie 10.00 w szczercowskim kościele. Po nabożeństwie z krótkim programem artystycznym wystąpi młodzież z naszych szkół, a następnie delegacje złożą kwiaty pod pomnikami oraz odbędzie się uroczyste podniesienie „Biało-czerwonej” na maszt, ufundowany przez Premiera Mateusza Morawieckiego.
Msza św. w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego odbędzie się także w Kościele Parafialnym w Chabielicach (12.00), po nabożeństwie zaplanowano złożenie kwiatów w miejscu pamięci narodowej, zapraszamy też na program artystyczny w wykonaniu grupy teatralnej z Sulmierzyc.
Około 14.00, zgodnie z tradycją, delegacje złożą wiązanki kwiatów w miejscu pamięci narodowej w okolicach Lubca przy mogile Polaków bestialsko rozstrzelanych przez Gestapo oraz przy obeliskach w Magdalenowie.

Przeczytaj również