Żałoba narodowa po śmierci premiera Jana Olszewskiego

Prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową po śmierci byłego premiera polskiego rządu, Jana Olszewskiego. Żałoba rozpocznie się w czwartek o północy, a zakończy w sobotę o godz. 19:00.

W Szczercowie, wzorem innych miejscowości , na czas żałoby flagi narodowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego po długiej i ciężkiej chorobie. Przypomnijmy, we wczesnej młodości, która przypadła na czas II Wojny Światowej, był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem powstania warszawskiego. Z późniejszych, choć wciąż młodzieńczych lat, zapamiętamy przede wszystkim jego działalność w redakcji  pisma Po prostu, gdzie w swoich artykułach odważnie pisał o potrzebie uczciwej oceny środowiska Armii Krajowej. W latach 1991-1992 pełnił funkcję premiera; kulisy jego odwołania opisuje między innymi dostępny w Internecie telewizyjny dokument „Nocna zmiana”.

Jan Olszewski był obrońcą w procesach politycznych w okresie PRL, był też doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2009 odznaczył go Orderem Orła Białego.  Dla wielu Polaków premier Jan Olszewski był postacią niezłomną, a w historii naszego kraju wyjątkową, człowiekiem o niespotykanych horyzontach, wiedzy i formacie intelektualnym.

Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę,  16 lutego. Miejscem pochówku Jana Olszewskiego będą Powązki Wojskowe.  W niedzielę, o godzinie 8.00, w szczercowskim kościele odbędzie się msza w intencji zmarłego premiera, zamówiona przez byłych członków koła Ruchu Odbudowy Polski w Szczercowie.

 

Przeczytaj również