Kiedy gaz dla Szczercowa?

Wójt Krzysztof Kamieniak uczestniczył w środę w roboczym spotkaniu z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa. Celem spotkania, które odbyło się w siedzibie łódzkiego oddziału PSG, było określenie możliwości doprowadzenia gazociągu do gminy Szczerców. Zarówno wójt Krzysztof Kamieniak, jak i przewodniczący gminnej Komisji Budżetu, Wojciech Pacholak podkreślali, że mieszkańcy od lat oczekują takiego rozwiązania. Zadeklarowali też pomoc gminnego samorządu w przeprowadzeniu inwestycji.

Polska Spółka Gazownictwa jest Narodowym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce. Kluczowym zadaniem Spółki jest niezawodny i bezpieczny transport paliw gazowych siecią dystrybucyjną na terenie całego kraju bezpośrednio do odbiorców końcowych oraz sieci innych operatorów lokalnych. Środowe spotkanie to kolejny etap rozmów, jakie Gmina Szczerców prowadzi z narodowym operatorem. W ubiegłym roku obie strony wymieniły się niezbędnymi informacjami, określającymi między innymi zapotrzebowanie na gaz na terenie gminy. Teraz PSG dokonało częściowych analiz ekonomicznych, w efekcie czego na stole pojawiło się wstępne porozumienie o współpracy.

Jesteśmy zainteresowani rozwojem dystrybucyjnej sieci gazowej na terenie gminy Szczerców – zapewnił Arkadiusz Klinkiewicz, zastępca dyrektora do spraw technicznych łódzkiego oddziału PSG. – Nie jest to jednak inwestycja, którą można przygotować podczas jednej czy dwóch rozmów. Badamy w tej chwili techniczne aspekty tego przedsięwzięcia, ale już wstępne analizy napawają optymizmem.

Gmina Szczerców została zgłoszona jako jedna z dziesięciu lokalizacji na terenie województwa łódzkiego, gdzie mogłaby zostać przeprowadzona gazyfikacja w wariancie LNG. Wraz z otwarciem gazoportu  w Gdańsku pojawiła się bowiem możliwość dosyłania gazu w postaci skroplonej. Szczerców mógłby z tego rozwiązania skorzystać.

To najszybsze rozwiązanie – podkreśla wójt Krzysztof Kamieniak. – Zrobiliśmy pierwsze kroki, dobra wola jest po obu stronach, a my jako samorząd dodatkowo deklarujemy wsparcie przedsięwzięcia. Kwestia gazyfikacji naszej gminy nie jest już teraz sprawą nierealną.

Pod koniec miesiąca w Urzędzie Gminy w Szczercowie odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami PSG. Tym razem uczestniczyć w nim będą przedstawiciele szczercowskiego biznesu. Spółka chce bowiem przeprowadzić ankiety, które wskażą realne zapotrzebowanie na paliwo gazowe także wśród przedsiębiorców.

 

gaz1 gaz2 gaz3

Przeczytaj również