200 osób w wodzie, tłum kibiców na brzegu

Kilkaset osób wśród publiczności i ponad dwustu miłośników morsowania w różnym wieku, beztrosko pluskających się przy minusowej temperaturze na zmarzniętym kąpielisku – tak w skrócie podsumować można pierwszą edycję naszej nowej charytatywno-rekreacyjnej akcji, która już chyba na stałe wpisze się w kalendarz gminy Szczerców.

Na niedzielne morsowanie zapraszaliśmy od kilkunastu dni, przypominając, że akcja ma szczytny cel – chcieliśmy w ten sposób wesprzeć zbiórkę pieniędzy na leczenie czternastoletniego Patryka, chorującego na białaczkę limfoblastyczną typu „B”. Nie zawiedli ani mieszkańcy gminy Szczerców, ani morsy, których ekipy przyjechały do nas między innymi z Bełchatowa, Piotrkowa Trybunalskiego czy Rząśni. Każdy z uczestników wpłacał wpisowe w wysokości 20 złotych, co przy kilkuset zapisanych osobach daje już całkiem wymierną kwotę.
Do pomocy włączyły się też gminne stowarzyszenia, sołectwa i koła gospodyń wiejskich, które przygotowały ciasta – każda sprzedana porcja takiego słodkiego akcentu zasilała zbiórkową puszkę. Wójt Gminy Szczerców, Krzysztof Kamieniak, ufundował kiełbaski, które każdy własnoręcznie mógł upiec nad ogniskiem, a na bardziej głodnych czekała jeszcze przepyszna grochówka, serwowana przez druhny i druhów z 18 DH im. Jerzego Kukuczki.

Dj Manki zadbał o świetną oprawę muzyczną, Sylwia Łuźniak brawurowo przeprowadziła rozgrzewkę i przygotowała morsujących do bezpiecznego wejścia do wody, a liczna grupa szczercowskich morsów zadbała, by goście mogli poczuć się na naszej Wyspie jak u siebie. Wiele osób skorzystało z możliwości wpisania się do bazy dawców szpiku – wolontariusze DKMS przyjęli sporo takich zgłoszeń. Młodsi obserwatorzy mieli jeszcze okazję do zapoznania się ze sprzętem strażackim oraz policyjnym, bo zaproszenie do udziału przyjęli funkcjonariusze z KPP w Bełchatowie.

Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność i każdy grosz, który wsparł Karnawałowe Pomaganie Przez Morsowanie – na leczenie Patryka Grabary udało się dziś zebrać 11 520 złotych i… 12groszy.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację i pomoc – wójtowi Kamieniakowi (który już zapowiedział, że morsowanie powtórzymy za rok), harcerzom (za logistykę, kwaterkę i podtrzymywanie ognia) oraz strażakom (za opiekę i skuteczną walkę z lodem na kąpielisku). Szczególne ukłony mamy dla dwóch pań: Anny Wlazłowskiej, której grochówka pozwoliła przetrwać najchłodniejsze momenty – podobnie jak rozgrzewająca herbata od Anny Kamieniak.
Obchodzącej w niedzielę urodziny Marzenie Małeckiej, sołtysowi sołectwa Niwy (ale przede wszystkim inicjatorce tego charytatywnego spotkania), życzymy stu lat w zdrowiu!
Tego samego życzymy Patrykowi Grabarze – pozdrawiamy ciepło, chłopaku!

A wszystkich zapraszamy na kolejne gminne morsowanie w 2021!

Fotorelacja z imprezy na naszym profilu na portalu Facebook – kliknij TUTAJ.

Przeczytaj również